Elementarz. Czytamy bajki metodą sylabową. Małpa w kąpieli?

Nauka czytania dla dzieci

Dzieci kochają książeczki. To właśnie dzięki nim mogą poznać wyjątkowych bohaterów. To właśnie dzięki nim mogą przeżywać fantastyczne przygody, które także wpływają na pobudzenie ich wyobraźni. Czytanie książeczek razem z rodzicem to także wspólne chwile, których mamy tak mało. Warto czytać wspólne, ale dziecko na pewnym momencie życia musi i tak nauczyć się czytać. Jak przekonać dziecko do nauki czytania? Będzie to nie lada wyzwanie. Aby móc zachęcić dziecko do nauki czytania, potrzebna będzie dobra pomoc pod postacią książki “Elementarz. Czytamy bajki metodą sylabową. Małpa w kąpieli?” Alicji Karczmarskiej-Strzebońskiej (https://www.taniaksiazka.pl/elementarz-czytamy-bajki-metoda-sylabowa-malpa-w-kapieli-alicja-karczmarska-strzebonska-p-314865.html).

Nowe metody czytania

Tak, jeżeli rodzic usłyszy słowo elementarz, to od razu przypomina się mu książka z dawnych czasów. Ala ma kota i inne takie. Tak, elementarz Falskiego to jedna z najlepszych propozycji, jaka powstała na przestrzeni czasu. Jest to fakt niezaprzeczalny. Jak najbardziej można dziecku zaproponować naukę na podstawie tej książki. Wielu rodziców zresztą wychodzi z takiego założenia – jeżeli ja się nauczyłem, to i moje dziecko będzie w stanie. Przy czym od momentu wydania tego elementarza została odkryta nowa, lepsza nauka czytania. Mowa tutaj o metodzie sylabowej, która obecnie polecana jest przez wielu specjalistów, w tym nauczycieli i pedagogów. Jeżeli ktoś chce, aby jego dziecko szybciej opanowało naukę czytania, to koniecznie powinien mieć pod ręką książkę “Elementarz. Czytamy bajki metodą sylabową. Małpa w kąpieli?” Alicji Karczmarskiej-Strzebońskiej.

Po pierwsze – sylaby

Aby dobrze nauczyć dziecko czytania, w pierwszej kolejności musi ono poznać sylaby. Tak, właściwie to należałoby powiedzieć, że pierwszeństwo mają literki, ale z założenia można powiedzieć, iż dziecko już je zna. Chociaż w tej książce na początku są literki, a potem dziecko przechodzi do sylabizowania. Wpierw łatwe rzeczy, aby potem przejść do nieco trudniejszych. Zaraz potem będzie pierwsze, samodzielne składanie słów, proste zdania. Tak, zaletą tej książki jest to, że wiedza jest w odpowiedni sposób stopniowana. Dziecko nie zostaje od razu rzucone na głęboką wodę. Kiedy już dziecko przekona się do czytania, to nabyte umiejętności będzie mogło trenować na czytankach, jakie tu znajdują się na końcu. Jakie są to czytanki? Najlepsze i najłatwiejsze. Są to opowiadania – bajki, jakie dziecko na pewno już zna. Nie raz na pewno czytało je ze swoimi rodzicami. Teraz czas na to, aby to dziecko mogło na cały głos przeczytać owe bajki.

 

Author

biuro@seodot.pl